|
|
|
|
|
|
Abstrakt info
Viktiga datum
|
|
| Deadline för abstrakt |
|
4 september |
|
| Besked om godkännande av abstrakt |
|
mitten av september |
|
|
Organisationskommittén välkomnar abstrakts till mötet.
Godkända abstrakts kommer att tryckas i programboken som delas ut till alla deltagare vid ankomst till Swesem-Akutdagarna samt publiceras på hemsidan.
Vänligen ange om författaren är medlem i SWESEM eller Sjuksköterskeföreningen. Två personer från vardera förening kommer att få presentera sitt arbete muntligt samt att priser kommer att utdelas till vinnande bidrag. Övriga föredrag välkomnas som postrar under mötet.
Alla presenterande författare uppmanas att registrera sig och betala registreringsavgiften samtidigt som bidraget skickas in. Om abstraktet inte blir godkänt betalas registreringsavgiften tillbaka om så önskas.
Om abstraktmaterial
Abstrakten skickas elektroniskt senast den 25 augusti 2009.
Bekräftelse på att abstraktet mottagits skickas via e-mail till korresponderande författares
e-mailadress.
All korrespondens angående abstraktet sker med korresponderande författare som är ansvarig för att information når medförfattarna.
Språket ska vara svenska eller engelska.
Abstrakttext ska innehålla maximum 300 ord (exkl.titel).
Abstrakttitel skrivs i VERSALER.
Det åligger författaren att skicka in ett komplett och korrekt abstrakt. Eventuella fel i stavning, grammatik eller vetenskapliga fakta kommer att publiceras såsom skrivet av författaren.
Besked om godkännande kommer att skickas ut via e-mail i mitten av september tillsammans med instruktioner för muntliga föredrag.
Välkommen att skicka ditt abstrakt till: akut09@congrex.com
|
|
 |
|
|